Parallel Single Output Switching Power Supply GTK-1500W Cold Start Current
Changzhou Geng Tai Electronics Co., Ltd
Contact Now
Brand Name : G·T
Model Number : GTK-1500
Place of Origin : China
MOQ : 1 PCS
Price : USD90-100 PCS
Payment Terms : T/T
Supply Ability : 500 pcs per month
Delivery Time : 10-15 working days upon order quantity
Packaging Details : Neutral factory box
Color : parallel switch mode power supply
Warranty : 2 Years
Size : L199* (W)98 * (H)42mm
Model : GTK-350
Contact Now
Single Output Parallel Switching Power Supply GTK-1500W Cold Start Current
1500W Single Output Switching Power Supply
GTK-1500 series
AC input 110~264VAC
AC input active surge current limiting
Protections: Short circuit /Overload /Over voltage /Over temperature
Forced air cooling by built-in DC ball bearing fan
Low cost
2 year warranty
Input Voltage Range: 90~250VAC0
Frequency: 47 / 60Hz
Set up time, Rise time, Hold-up time: 50ms(typical value)
Ripple and Noise Test Condition : <120 mVp-p
Over current protection: 110%-150%
Environment
operating temperature -10℃~+50
Working Humidity: 20%~85% RH non-condensing
Storage Temp. & Humidity: -20℃~85℃, 10%~95% RH
Reliability
Hi-Pot Testing Voltage : I/P-O/P: 3KVAC, I/P-FG:1.5KVAC;O/P-FG:0.5KVAC 1min
Safety Standard : GB4943 UL60950 EN60950
EMI Standard : GB9254 EN55022
Size: L199* (W)98 * (H)42mm